ZET Zeka VIZ VIZ Zeka Oyunu

Marka
Ürün Kodu : ZK315


Yaş Aralığı: 4-99

Oyuncu Sayısı: 2-8

 

Gelişim Alanları:

Dikkat ve Konsantrasyon

Bağlamsal Düşünme

Parça-Bütün İlişkisi

Strateji ve Mantık Yürütme

Sosyal-Duygusal Gelişim

 

Oyun İçeriği:

66 adet oyun kartı

5 adet vız vız pulu

9 adet sayı pulu

 

Oyuna Hazırlık:

Oyun kartlarını ve pulların tamamını kutudan çıkarın. Oyun kartlarını karıştırarak ZET logolu alanlar üste gelecek şekilde oyuncuların ortasına yerleştirin. İki farklı oyun türünden hangisi ile oyuna devam edeceğinize karar verin.

 

Nasıl Oynanır?

Oyun iki farklı şekilde oynanmaktadır. Bu farklı oyunlar şu şekilde devam eder.

·         Oyun 1: Kart Toplama

Not: Kart toplama oyununda vız vız ve sayı pullar kullanılmaz. Bu oyun sadece oyun kartları ile devam ettirilir.
Eğer kartın arka yüzünde rakam varsa, açılan kartta o rakamda hangi renk vız vız olduğunu söyleyen ilk oyuncu kartı alır ve biriktirir.
Eğer kartın arka yüzünde vız vız varsa açılan kartta aynı renkte olan vız vız’ın sayısını doğru söyleyen ilk oyuncu kartı alır ve biriktirir.
Eğer kartın arka yüzünde en fazla yazıyorsa açılan kartta en çok sayıda olan vız vız’ın rengini söyleyen ilk oyuncu kartı alır ve biriktirir.
Eğer kartın arka yüzünde en az yazıyorsa açılan kartta en az sayıda olan vız vız’ın rengini söyleyen ilk oyuncu kartı alır ve biriktirir.
Eğer kartın arka yüzünde iki farklı renkteki vız vız’ın rengini toplamını soruyorsa doğru cevabı veren ilk oyuncu kartı alır ve biriktirir.
Oyun sonunda en çok kart biriktiren kişi oyunun galibi olur.

·         Oyun 2: Pul Toplama

Kart toplama oyununda olduğu gibi kartlar karıştırılır. ZET logosu üste gelecek şekilde oyun alanına yerleştirilir. 9 adet rakam ve 5 vız vız pullarının tamamı herkesin rahat ulaşabileceği şekilde oyun alanına yerleştirilir.

1. oyunda olduğu gibi doğru cevabı bulan oyuncu doğru pulu alır ve diğer oyuncuların ulaşabileceği şekilde kendi önüne yerleştirir.

Sonraki turlarda kazanılan pullar başka bir sorunun cevabı olabileceğinden diğer oyuncular tarafından alınabilir. O yüzden pulları kanan oyuncu oyun sonuna kadar kazandığı pulların elinden çıkmaması için hızlı olmak durumundadır.

Oyunculardan biri 5 pul topladığında oyunun galibi olur.

 

 Dikkat:

- Oyuna başlarken hangi tür oyunla devam edileceğine karar verilir ve tüm oyunculara duyurulur.

- Kartların kapalı olarak oyuncuların ortasında bulunması ve sırası geldikçe en üstten itibaren kartların açılmasına dikkat edilir.

- Pullar ile oynanıyorsa, pulların ön yüzü üste gelecek şekilde tüm oyunculara eşit mesafede bulundurulması gerekmektedir.

- 1. oynama şeklinde tüm kartlar ile oynanabileceği gibi belirli bir miktar kart ile de oynanabilir.